Vi har fått reda på att Slottet kommer att stå tomt efter 28 september då kontraktet går ut med Stadsholmen. Så vad som händer sedan vet vi inte. Annika har varit där i 6 år. Så här skriver hon:
...fortsätt läsa "Annika på Ängby Slott lägger ner."Månad: september 2025
Ändrat datum för julmarknaden på Ängby Torg….
I tidningen som gått till tryck och nu är under utdelning så skrev vi att julmarknaden i år blir 2:a Advent, men idag har styrelsen beslutat ändra till 1:a Advent som vi haft tidigare år.
Det kom flera kommentarer och kritik till att vi valde 2:a advent i år, och efter att har läst och hört synpunkterna har styrelsen beslutat att det blir som vanligt; dvs 1:a Advent! Kl 13-15 - också som vanligt.
Tidning nr 3 snart i din brevlåda!
Nu är det bara några dagar kvar till nästa nummer av vår tidning dunsar ner i din brevlåda. Där kan du läsa om våra kommande evenemang på Ängby Torg; Äppelsöndag och Julmarknad. Du får läsa om senaste nytt i soptunnefrågan, en viral häck på Beckombergavägen, kampsportsträning för ungdomar, Toves trädgårdsspalt och mycket annat.